Trump kandydatem amerykańskiej Polonii

flag-1291945_960_720-usa-pixabay

8 listopada, w czasie wyborów prezydenckich w USA, do urn pójdą też Polacy, którzy mają amerykańskie obywatelstwo. 

Mogą oni mieć znaczący wpływ na wybory, ponieważ jest to społeczność licząca 10 milionów obywateli.

Prawdopodonie Amerykanie polskiego pochodzenia zagłosują na Trumpa, ponieważ zadbał o to sam kandydat na prezydenta. Na spotkaniach z Polakami obiecywał m. in. zniesienie wiz dla Polaków już na początku swojej prezydentury oraz zapewniał, że zadba o bezpieczeństwo naszego kraju.

Takich deklaracji nie usłyszeli Polacy z ust Hilary Clinton, a jej mąż wypowiedział się krytycznie na temat demokracji w Polsce.

Na podstawie sondaży prowadzonych przez Piast Institute w 2010 i 2013 roku można przypuszczać, że w wyborach może wziąć nawet 90% Polaków.

Zdaniem amerykanisty i politologa z Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktora Macieja Turka, Amerykanom polskiego pochodzenia "zależy na silnym NATO, tarczy antyrakietowej w Polsce i ostrym stanowisku USA wobec Rosji", co skłaniałoby ich do oddania głosu na Hilary Clinton.

Oficialnie żadna z organizacji polonijnych nie zadeklarowała poparcia dla któregoś z kandydatów. Jedynie prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej w Chicago, życzył sukcesu wyborczego Trumpowi.

Opublikowane: Listopad 7th, 2016 2:05 pm