Trójka obywateli USA zwolniona z północnokoreańskiego więzienia

USA1

Trójka obywateli USA, Kim Hak-Song, Tony Kim i Kim Dong-chul, została zwolniona z północnokoreańskiego więzienia, w którym znaleźli się za różnego rodzaju działania antypaństwowe. Jak podaje BBC jest to postrzegane jako gest dobrej woli przed historycznym szczytem USA -  Korea Północna. 

Jeden z zatrzymanych w więzieniu znajdował się od 2015r., a reszta spędziła tam nieco ponad rok. Kim Hak-Song aresztowany został w związku z podejrzeniami o "wrogie działania". Wcześniej opisywał on siebie jako chrześcijańskiego misjonarza, który zamierzał założyć eksperymentalną firmę. Pracował na Uniwersytecie Nauki i Technologii, tak samo z resztą, jak drugi z więźniów - Tony Kim. Ten z koleioskarżony został o szpiegostwo, a według południowokoreańskich mediów, był zaangażowany w pracę humanitarną w Korei Północnej. Ostatnim z uwolnionych jest Kim Dong-chul, 60-letni pastor zatrzymany jeszcze w 2015r. On również oskarżony był o szpiegostwo. Skazano go na 10 lat ciężkich robót.

Prezydent Trump w tweecie poinformował, że zamierza osobiście powitać zatrzymanych, gdy przybędą do Bazy Sił Powietrznych Andrews. Napisał również, że bardzo miło mu poinformować o powrocie Sekretarza Stanu Mike'a Pompeo wraz z "trzema wspaniałymi dżentelmenami, na których wszyscy bardzo czekają". Dodaje także, że spotkanie Pompeo z Kim Dzong Unem przebiegło pomyślnie, a miejsce historycznego  szczytu podane zostanie w ciągu najbliższych trzech dni.

Uwolnieni Amerykanie wydali oświadczenie, w którym dziękują rządowi USA, prezydentowi Trumpowi i sekretarzowi stanu Mike'owi Pompeo za "sprowadzenie do domu".

Opublikowane: Maj 10th, 2018 9:48 am