Tajlandia: obywatele skazywani na 20 lat za wyrażanie jakiejkolwiek publicznej dezaprobaty wobec władz

tajlandiaObywatel Tajlandii skazany na 18 lat za wyrażenie publicznej obrazy w stosunku do monarchy. Mężczyzna opublikował 6 filmików stanowiących materiał dowodowy w sprawie.

61-letni Tara, którego nazwisko nie zostało ujawnione przez adwokata skazanego, został aresztowany w 2015 r. pod zarzutem internetowego rozpowszechniania materiałów obrażających monarchę. Oskarżenia dotyczyły popełnienia przestępstwa związanego z obrazą królewską oraz przestępstwem komputerowym. Sąd uznał pogwałcenie 112 artykułu Tajskiego Kodeksu Karnego i początkowo skazał mężczyznę na 20 lat, lecz po uprzednim wyznaniu win, złagodził wyrok do 18 lat. Tara nie może ubiegać się o zmniejszenie kary ponieważ został skazany na mocy praca wojskowego - Tajski rząd pochodzi od junty wojskowej, która twierdzi, że chroni porządek narodowy.

Podobny przypadek ma miejsce obecnie. Pravit Rojanaphruk, zwycięzca tajskiej nagrody dziennikarskiej został oskarżony we wtorek o internetowe nawoływanie do buntu przeciwko rządowi. Pravit rzeczywiście opublikował tydzień wcześniej posty na medium społecznościowym Facebook, krytykując militarny porządek prawny oraz opóźnioną reakcję władz w związku z państwowym zagrożeniem powodziowym.

Istniejące prawo w sposób absurdalny "chroni" rząd oraz rodzinę królewską przed nawet najmniej nieprzychylnymi komentarzami obywateli.

Opublikowane: Sierpień 9th, 2017 10:48 am