Szyicki półksiężyc odtworzony - Oddziały Mobilizacji Ludowej przystępują do szturmu

Abu KamalOddziały Mobiliacji Ludowej (PMF) z Iraku, przekroczyły granicę syryjsko-iracką, tym samym przystępując do szturmu w Abu Kamal, okupowanego przez Państwo Islamskie.
Pomimo, że odcinek drogi łączącej Bagdad z Aleppo i Anbar, oraz Dar az-Zaur w dolinie Eufratu wciąż jest w rękach ISIS, między syryjskimi miastami al-Maadin i Abu Kamal, to złączenie sił irackich i syryjskich zwiastuje otwarcie(ze względów handlowych jak i militarnych) strategicznego korytarza, który łączy Iran z Morzem Śródziemnym.
Arabia Saudyjska i Izrael, starali się nie dopuścić do tej sytuacji, w obawie przed wzmocnieniem się Hezbollahu poprzez ułatwienie dostaw broni z Iranu dla libańskiej organizacji.
Arabia Saudyjska natomiast, boi się wzmocnienia Iranu, z którym od kilku lat prowadzi konflikt zbrojny w krajach trzeciego świata.
We wtorek, Arabia Saudyjska oświadczyła, że Iran, poprzez ostrzelanie lotniska w Rijadzie, wypowiedział im wojnę. W poniedziałek natomiast Arabia Saudyjska, oskarżyła Liban o akt agresji ze strony Hezbollahu, tym samym twierdząc, że to akt wypowiadający wojnę.
Połączone siły Hezbollahu, SAA i PMF kontynuują ofensywę na Abu Kamal - jest to ostatni duży bastion ISIS w Syrii, gdzie najprawdopodobniej przebywa samozwańczy kalif Abu Bak al-Bagdadi.
Siły ISIS w Abu Kamal szacuje się na ponad 1000 osób.

Opublikowane: Listopad 9th, 2017 11:16 am