Szydłowo

Szydłowo to wieś położona nad Jeziorem Szydłowskim, które wzięło nazwę od miejscowości i jest długim akwenem rynnowym z brzegami porośniętymi wąskim pasem trzcin; długość ok. 5500 m, szerokość 200-300 m,  maksymalna głębokość 24,5 m, powierzchnia 140 ha.

W Szydłowie do dziś znajduje się zabytkowy zespół dworsko-folwarczny z 1. połowy XIX wieku przebudowany w 1977 roku i pozbawiony wszelkich cech stylowych. W jego otoczeniu znajduje się park z XIX w.

Szydłowo-kościół
Zespół kościoła parafialnego rzymskokatolickiego w Szydłowie

Drugim zabytkiem jest  zespół kościoła parafialnego rzymskokatolickiego pw. Najśw. Imienia Jezus, NMP i św. Józefa. Jest to kościół salowy  o skromnych cechach barokowych, orientowany, murowany, otynkowany, prostokątny, wewnątrz sklepienie klepkowe posiada skromne wyposażenie z końca XVIII wieku o cechach barokowo- klasycystycznych. Przed kościołem znajduje się pałacyk, oddzielony murowanym ogrodzeniem z bramkami. Pośrodku pałacyku znajduje się kamienna figura z końca XIX wieku z rzeźbą św. Jana Nepomucena, a od zachodu brama - dzwonnica. Wokół kościoła jest mały cmentarz.

Jezioro Szydłowskie, które wzięło nazwę od miejscowości, jest długim akwenem rynnowym z brzegami porośniętymi wąskim pasem trzcin. Długość ok. 5500 m, szerokość 200-300 m, maksymalna głębokość 24,5 m. powierzchnia 140 ha.

Opublikowane: Grudzień 1st, 2017 5:12 pm, ostatnia aktualizacja: Luty 1st, 2018 at 4:34 pm