Szwajcaria: nie dojdzie do przyśpieszonego wyłączenia wszystkich elektrowni atomowych

800px-belchatow-elektrownia

Jak wynika z przeprowadzonego tam w niedzielę referendum - nie dojdzie do przyspieszonego wyłączenia wszystkich, działających tam elektrowni atomowych.

W zakończonym w południe głosowaniu, aż 20 na łącznie 26 kantonów zgłosiło sprzeciw, aby elektrownie atomowe mogły funkcjonować najwyżej przez 45 lat - co oznaczałoby konieczność zamknięcia ostatniej z nich w 2029 roku.

W 2011 roku po nuklearnej katastrofie w japońskiej Fukushimie parlament Szwajcarii uchwalił zakaz budowania na jej terytorium nowych elektrowni atomowych, a istniejące już, będą mogły działać do tego momentu, dopóki będzie to bezpieczne.

Parlament i rząd Szwajcarii zarekomendowali obywatelom odrzucenie odrzucenie inicjatywy, argumentując to, że przedwczesne zamknięcie elektrowni narazi bezpieczeństwo energetyczne na szwank, a także zwiększy import prądu z siłowni zagranicznych w tym również węglowych.

Spośród pięciu szwajcarskich reaktorów atomowych, pierwszy z nich zakończy pracę w 2019 roku- nastąpi to ze względu zbyt wysokich kosztów eksploatacji. Nie są przewidziane daty zamknięcia kolejnych z nich.

Opublikowane: Listopad 27th, 2016 6:16 pm, ostatnia aktualizacja: Listopad 27th, 2016 at 7:57 pm