Szef NATO: Trump uszanuje Sojusz

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przekonuje, że Donald Trump będzie szanować zobowiązania USA w ramach Sojuszu podczas swojej prezydentury. donald-trump-wikimedia-commons-gage-skidmore

"Prezydent elekt Donald Trump mówił podczas kampanii wyborczej, że jest wielkim fanem NATO. Jestem pewien, że będzie on prezydentem, który będzie szanował wszystkie zobowiązania USA w Sojuszu. Silne NATO jest ważne dla Europy, ale dla i USA" - powiedział Stoltenberg dziennikarzom w Brukseli.

Szef NATO dodał, że podziela zdanie Trumpa o potrzebie zwiększenia wydatków na obronę Unii Europejskiej, która niedawno zatwierdziła plan wzmocnienia bezpieczeństwa swych granic. Stoltenberg odpowiedział także na pytanie o pierwszą rozmowę telefoniczną prezydenta elekta USA oraz Władimira Putina. "Nasze przesłanie do Rosji jest takie, że chcemy dialogu. Rosja jest naszym największym sąsiadem i nim pozostanie. Zwłaszcza w czasie napięć i wyzwań dla bezpieczeństwa ważne jest, by kanały dialogu pozostały otwarte. Nie ma sprzeczności między działaniami obronnymi a dialogiem" - powiedział Stoltenberg.

Według Stoltenberga spotkanie Rady NATO i władz Rosji jest już w planach na najbliższą przyszłość.

Fot. Wikimedia Commons
 

Opublikowane: Listopad 15th, 2016 12:56 pm