Syryjski ksiądz prosi o pomoc syryjczykom w odbudowie kraju

syryjski_biskup

Biskup Antoine Chber odwiedził Polskę na zaproszenie Papieskiego Stowarzyszenia "Pomoc Kościołowi w Potrzebie". „Złoszczę się, kiedy słyszę ludzi mówiących, żeby przyjmować uchodźców do Europy. Moim zdaniem to bardzo zły pomysł”- mówił Polskiej Agencji Prasowej.

"Trzeba zrozumieć, że przybyszom z Bliskiego Wschodu trudno jest zaadaptować się do życia w zachodnim społeczeństwie. Dlaczego wyrywać ludzi z ich ziemi, kiedy można pomóc im odbudować ich kraj? To znacznie lepsze pomagać im na miejscu, także lepsze z punktu widzenia rachunku ekonomicznego, ponieważ za taką samą sumę pieniędzy można pomóc dziesięć razy większej liczbie osób na miejscu, niż sprowadzając ich do Europy" - tłumaczył pochodzący z Tartus w Syrii hierarcha. Brał udział w 9. Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

Opowiadał o sytuacji chrześcijan w Syrii. Większość z nich przeniosła się w rejony, gdzie nie toczą się walki. Jako jedyne wyznanie w Syrii, chrześcijanie nie posiadają własnych bojowników, ani własnej ziemi. Są rozproszeni po całym terytorium kraju. Rozpaczliwie potrzebują pomocy innych narodów, żeby przetrwać. Głównym problemem jest dewaluacja syryjskiej waluty(12-krotny spadek wartości w stosunku do dolara). Brakuje żywności, lekarstw, środków czystości - "właściwie wszystkiego".

Jak Polacy mogą pomóc Syryjczykom? Najważniejsze dla nas to odbudować w Syrii system edukacji. Wszystkich proszę: pomóżcie nam odbudować zbombardowane szkoły. Pieniądze na ten cel można przekazać za pośrednictwem organizacji takich jak Caritas Polska czy Papieskie Stowarzyszenie "Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Opublikowane: Listopad 12th, 2017 2:36 pm, ostatnia aktualizacja: Listopad 12th, 2017 at 3:19 pm