Syria: Turcja rozpoczyna operację militarną przeciw Kurdom - intensywny ostrzał

Syria-Afrin

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdoğan potwierdził dziś rozpoczęcie kolejnej operacji militarnej w Syrii. Zgodnie z zapowiedziami, armia uderzyła w kurdyjski kanton Afrin.

Choć ciężki sprzęt próbował sforsować granicę, atak został odparty przez kurdyjskie Powszechne Jednostki Ochrony YPG. Piechota i czołgi pozostają po tureckiej stronie granicy.

Trwa jednak intensywny ostrzał artyleryjski z trzech stron kantonu. Z zachodu atakowane są okolice miasta Dżandaris, z północy miasta Bulbul. Najwięcej pocisków spada jednak na Tell Rifaat i pobliskie wioski. Turecka armia wykorzystuje do tego pozycje zajęte podczas operacji "Tarcza Eufratu", kiedy to wkroczyła lądowo do Syrii. Działają tam ugrupowania rebelianckie wspierane przez Turcję.

Erdoğan już zapowiedział, że po przejęciu kontroli nad kantonem Afrin armia skieruje się na kolejne regiony zajmowane przez Kurdów w pobliżu granicy - zwłaszcza Manbidż. To wydaje się jednak mało prawdopodobne, gdyż stacjonują tam amerykańscy żołnierze wspierający YPG w walce z ISIS.

Opublikowane: 20 stycznia, 2018 3:49 pm