Syria: sukcesy ofensywy wojsk Baszara al-Asada w prowincji Idlib

syria

W ostatnich dniach siły reżimu Baszara al-Asada, czyli Syryjska Arabska Armia (SAA), odnoszą sukcesy w walce z ugrupowaniami terrorystycznymi w północno-zachodniej części kraju. Dziś zbliżyły się do zamknięcia przeciwników w "kotle" na pograniczu prowincji Hama i Idlib.

Rano nastąpiła udana ofensywa SAA z południa w kierunku miasta Abu az-Zuhur. Natomiast po południu z północnych regionów SAA naparła na bojowników, zdobywając miejscowości Masih i Tall Masih. W ten sposób ugrupowania rebelianckie powiązane z Al-Kaidą (na mapie na zielono) oraz niedobitki tzw. Państwa Islamskiego (kolor czarny) znajdą się w całkowitym okrążeniu. Ostateczne rozprawienie się z nimi może nastąpić w najbliższym czasie.

W ten sam sposób SAA może próbować natrzeć na bazę wojskową pozostającą pod kontrolą rebeliantów powiązanych z Al-Kaidą właśnie w Abu az-Zuhur.  Zdobycie bazy znacznie ułatwi reżimowi planowanie odzyskania kontroli nad resztą prowincji Idlib.

Tymczasem na północ od Idlib, Turcja przygotowuje się do prawdopodobnej ofensywy na kontrolowany przez Kurdów kanton Afrin. Prezydent Turcji zagroził atakiem w odpowiedzi na deklaracje USA, które chcą stworzyć 30-tysięczny korpus ochraniający granicę kurdyjskiego kantonu. Taka operacja mogłaby wyrządzić poważne szkody już nadszarpniętym stosunkom między sojusznikami w ramach NATO. Obie strony - amerykańska i turecka - mają jednak skrajnie różne stanowiska nt. roli Kurdów w Syrii.

   

Opublikowane: 16 stycznia, 2018 5:55 pm