Syria: Państwo Islamskie odzyskuje Abu Kamal kosztem Markady i Al-Busajry

marakada

Państwo Islamskie (IS) odzyskało w nocy kontrolę nad strategicznym miastem Abu Kamal na granicy syryjsko-irackiej. Jednocześnie Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) wyparły IS z dwóch innych ważnych bastionów tj. miast Al-Busajra i Markada.

W czwartek generalne dowództwo armii syryjskiej powiadomiło o odbiciu miasta Abu Kamal, umiejscowionego w syryjskiej prowincji Dajr az-Zaur. IS miało się wycofać z miasta bez walki. Jednak następnego dnia ponownie wybuchł walki.

W sobotę rano  wyparło wojsko syryjskie z całego miasta, a już w niedzielę  armia syryjska wznowiła próby zdobycia Abu Kamal, tym razem podejmując też ofensywę od strony północnej.

SDF zdobyło strategicznie położone miasto Al-Busajra, leżące u ujścia rzeki Chabura do Eufratu oraz miasto Markadę  w południowej części prowincji Al-Hasaka. Był to ostatni bastion IS w tej prowincji.

W nocy z soboty na niedzielę rozpoczęło się również natarcie armii irackiej na miasto Rawa w irackiej prowincji Al-Anbar. Jest to ostatni duży ośrodek pod kontrolą IS w Iraku.

 

Opublikowane: Listopad 13th, 2017 11:30 am, ostatnia aktualizacja: Listopad 13th, 2017 at 11:31 am