Syria: część pomocy zagranicznej była kierowana do ekstremistów

syriaBrytyjski rząd zawiesił projekt pomocy zagranicznej dla Syrii po tym, jak śledztwo dziennikarskie wykazało, że pieniądze przeznaczone na bezpieczeństwo były kierowane do ekstremistów. 

Rzecznik rządu brytyjskiego powiedział, że informacje o rzekomej współpracy z ugrupowaniami terrorystycznymi są traktowane wyjątkowo poważnie.

Brytyjska firma Adam Smith International(ASI), która kieruje projektem pomocowym, stanowczo odpiera zarzuty.

Wielka Brytania była jednym z sześciu krajów finansujących projekt powołania Wolnej Policji Syryjskiej (FSP), która miała zapewnić bezpieczeństwo ludności cywilnej na obszarach Aleppo, Idlib i Dara.

Miała to być nieuzbrojona policja cywilna. Śledztwo dziennikarzy wykazało, że współpracowała także z islamistami. Wśród niektórych zarzutów, pojawiło się także oskarżenie, że FSP współpracowała przy przeprowadzaniu zbiorowych egzekucji. Policja otrzymywała zapłatę, a następnie była zmuszana do przekazania tych funduszy grupie ekstremistycznej kontrolującej dany obszar.

Boris Johnson (szef brytyjskiej dyplomacji) ogłosił w kwietniu, że Londyn zamierza przeznaczyć kolejne 4 mln funtów na program pomocowy , który wspiera FSP w Syrii.

Firma ASI twierdzi, że FSP to nieuzbrojone obywatelskie policyjne siły porządkowe, które zapewniają praworządność i bezpieczeństwo milionom ludzi. Rzecznik ASI stanowczo odpiera zarzuty dziennikarzy twierdząc, że skutecznie zarządzali pieniędzmi aby stawić czoła terroryzmowi i zapewnić bezpieczeństwo w Syrii.

ASI twierdzi, że używa gotówki na finansowanie FSP, ponieważ nie ma innej alternatywy, oraz że brytyjski rząd wie o tych płatnościach.

Dziennikarze zaś otrzymali od ASI dokumenty, które ukazały, że martwi lub fikcyjni ludzie figurują na liście płac FSP. Z dokumentów wynika również, że niektórzy policjanci byli zmuszani do przekazywania gotówki rebelianckiej grupie eksternistycznej.

Odkryto również, że FSP wspierała sądy kierowane przez syryjską filię Al-Kaidy, które wydawały wyjątkowo wysokie wyroki.

ASI twierdzi, że kwestionowane płatności wynosiły tylko 1800 USD i nie pochodził z brytyjskich funduszy rządowych.

 

Opublikowane: Grudzień 5th, 2017 12:59 pm