Syria: atak rakietowy na bazę lotniczą w Hims

syria

Co najmniej 14 bojowników zginęło po tym, jak w poniedziałek rano rakiety spadły na lotnisko wojskowe w pobliżu miasta Hims w Syrii w . Nadal nie wiadomo, kto odpowiada za ten atak. USA zaprzeczyły, jakoby to one miały być odpowiedzialne. 

"Kilka pocisków spadło na bazę powietrzną Tajfur, znaną również jako T4, w pobliżu miasta Hims w poniedziałek wczesnym rankiem." - Informuje agencja Reuters. Syryjska agencja SANA podaje również, że syryjskiej obronie przeciwlotniczej udało się zestrzelić osiem pocisków. Nieznane są szczegóły ataku i nie wiadomo kto wystrzelił rakiety. Wiadomo tylko jedno - są zabici i ranni.

Baza Tajfur położona jest na obszarze pustynnym, gdzie znajdują się główne pola gazowe Syrii. Była ona pod kontrolą terrorystów z Państwa Islamskiego, dopóki w ubiegłym roku Rosja nie wsparła militarnie Asada, dzięki czemu ten odzyskał kontrolę nad bazą.

Media w Libanie sugerują, że ataku na Tajfur mogło dokonać izraelskie lotnictwo. Izraelska armia, z którą skontaktowała się AFP, odmówiła jednak komentarza w tej sprawie. Początkowo reżim prezydenta Baszara al-Asada sugerował, że ataku dokonały Stany Zjednoczone, ale w kolejnych informacjach podawanych przez państwowe media nie było już odniesień do USA.

Dokładna liczba zabitych nadal nie jest znana.

 

Opublikowane: Kwiecień 10th, 2018 2:58 pm