Synoptycy IMGW-PIB ostrzegają: intensywne opady deszczu i burze

polska

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego ostrzegają, że od środy (16.05.2018)  do czwartku (17.05.2018) mogą wystąpić silne opady deszczu na znacznym obszarze kraju. Na Podkarpaciu spaść może ponad 100 litrów deszczu na metr kwadratowy. Miejscami wystąpią również burze, nawet połączone z lokalnymi opadami gradu.

Do Polski znad południowej Europy nasunął się bardzo wilgotny niż, który przez najbliższe dwa dni będzie kształtował pogodę w kraju, przynosząc intensywne opady deszczu i burze. Najsilniejsze opady prognozowane są dla Podkarpacia. W ciągu 36 godzin spadnie tam miejscami około 100 l/m2.

W całej wschodniej połowie kraju spodziewane są opady rzędu 20 l/m2, 30 l/m2, lokalnie 50 l/m2. Najwyższe sumy opadów w ciągu 36 godzin prognozowane są w województwach: podkarpackim  (lokalnie do 100 mm), małopolskim  (lokalnie do 80 mm),  świętokrzyskim (lokalnie do 60 mm).

Na górskich i podgórskich dopływach Wisły prognozowane są wzrosty stanu wody do strefy wody wysokiej z przekroczeniami stanów ostrzegawczych. Na górnych odcinkach Wisłoki, Sanu, Wisłoka istnieje duże prawdopodobieństwo przekroczenia stanów alarmowych. Wzrosty będą znaczące również w zlewniach silnie zurbanizowanych oraz podatnych na działanie urządzeń hydrotechnicznych.

Opublikowane: Maj 16th, 2018 10:42 am