Starcia w Jemenie. Zginęło ponad 40 żołnierzy i rebeliantów.

mokka30lipPonad czterdziestu żołnierzy i rebeliantów zginęło podczas kilkudniowych starć między armią jemeńską a rebeliantami w portowym mieście Mokha oraz w okolicach miasta.

Do starć doszło miedzy innymi nieopodal drogi wodnej znajdującej się na wschód od miasta, kluczowej z punktu widzenia jemeńskiej gospodarki oraz w pobliżu j bazy wojskowej w prowincji Taiz, 40 kilometrów na wschód od Mokha.

Konflikt między wspieranym przez Arabię Saudyjską jemeńskim rządem, a szyickim plemieniem Huthi, wspieranym przez Iran toczy się ponad dwóch lat.

Od początku trwania konfliktu zginęło około 8 tysięcy osób, setki tysięcy mieszkańców Jemenu zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów. W wyniku konfliktu, Jemen zmaga się z klęską głodu oraz rozwojem epidemii cholery. Jak szacuje Organizacja Narodów Zjednoczonych oraz Międzynarodowy Czerwony Krzyż, w kraju jest ponad 400 tysięcy przypadków zachorowań na tę chorobę.  Sytuacja w Jemenie opisywana jest przez ONZ, jako „największy kryzys humanitarny na świecie”.

Opublikowane: Lipiec 30th, 2017 12:48 pm