Stany Zjednoczone: system THAAD odpowiedzią na potencjalne zagrożenie rakietowe

alaska31lipSystem obrony przeciwrakietowej THAAD skonstruowano z myślą o odparciu potencjalnego zagrożenia, wskazując przy tym na nieustające napięcie na linii USA-Korea Północna (oraz Iran). Oba kraje przeprowadziły i poinformowały w tym miesiącu o pomyślnych próbach testowych swoich systemów rakietowych.

Faktyczne testy przeprowadzono nad Pacyfikiem, a elementy tarczy zainstalowano w wyspie Guam oraz w Korei Południowej. Niedzielna próba była odpowiedzią na sobotnie testy koreańskiej międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM) - obecnie koreańska rakieta ma mieć potencjał dotarcia do każdego zakątka Stanów Zjednoczonych.

THAAD (Terminalna Wysokościowa Obrona Sferowa) to system, który zakłada przechwytywanie różnego rodzaju pocisków wycelowanych w USA, nad czym od dawna miano pracować. Amerykańska Agencja Obrony Przeciwrakietowej (MDA) poinformowała, że przeprowadzono dotychczas 15 pomyślnych prób przechwycenia wrogich rakiet, a ostatnia dotyczyła przechwycenie pocisku balistycznego zasięgu od 3 do 5,5 tys. km. Docelowo THAAD ma niszczyć głowice pocisków balistycznych w ostatniej fazie lotu.

Opublikowane: Lipiec 31st, 2017 10:57 am