Stambuł: zamachowiec, który w noc sylwestrową zaatakował klub nocny Reina, usłyszał zarzuty

Stambuł turcjaZamachowiec, który w noc sylwestrową przeprowadził zamach na klub nocny Reina w Stambule, zabijając 39 osób, usłyszał formalne zarzuty. Sąd przedłużył też  jego tymczasowy areszt.

Abdulkadir Maszaripow z Uzbekistanu, jest oskarżony o udział w zbrojnej organizacji terrorystycznej, wielokrotne zabójstwa, posiadanie broni i próbę zamachu na porządek konstytucyjny państwa. Oskarżony przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Zamachowiec został zatrzymany 16 stycznia w Stambule, w wyniku zorganizowanej obławy policyjnej. Razem z nim udało się zatrzymać cztery inne osoby podejrzane o udział w organizacji terrorystycznej.

Zamach miał miejsce w noc sylwestrową - uzbrojony mężczyzna wtargnął do popularnego klubu nocnego Reina, usytuowanego w europejskiej części Stambułu tuż nad cieśniną Bosfor. W wyniku strzelaniny śmierć poniosło 39 osób, w tym 27 obcokrajowców. Blisko 70 osób zostało rannych. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie. W oficjalnym oświadczeniu przedstawicieli tego ugrupowania, był to odwet za udział Turcji w interwencji w Syrii i pomoc koalicji dowodzonej przez USA, zwalczającej dżihadstów w Syrii i Iraku.

 

Opublikowane: Luty 11th, 2017 7:40 pm