Stambuł: świat muzułmański ogłasza Jerozolimę Wsch. stolicą Palestyny

Jerozolima

W odpowiedzi na kontrowersyjne decyzje prezydenta USA ws. statusu Jerozolimy, na nadzwyczajnym szczycie w Stambule zabrała się Organizacja Współpracy Islamskiej (OIC). Wprost sprzeciwiła się zmianie status quo i wyraziła zdecydowane poparcie Palestyńczyków.  

Dziś OIC wydała komunikat o tym, że 'Wschodnia Jerozolima jest stolicą Państwa Palestyny' i 'wzywa wszystkie kraje do uznania Państwa Palestyny i Jerozolimy za jego okupowaną stolicę'.

Tym samym Organizacja mocno skrytykowała ostatnie decyzje prezydenta USA Donalda Trumpa, który uznał Jerozolimę za stolicę Izraela i zapowiedział przeniesienie tam amerykańskiej ambasady. Trump nie wskazał przy tym, czy chodziło mu o Zachodnią część miasta, czy o jego całość.

Zachodnia Jerozolima, gdzie znajdują się wszystkie izraelskie instytucje państwowe, jest traktowana na arenie międzynarodowej jako część Izraela. Żadne państwo jednak jak dotąd nie uznało jej za oficjalną stolicę, stąd też wszystkie ambasady funkcjonują w Tel Awiwie. Część Wschodnia miasta jest okupowana przez Izrael od 1967 r. i została formalnie zaanektowana w 1980 r., co jednak nigdy nie zostało uznane przez społeczność międzynarodową.

Jerozolimskie Stare Miasto, znajdujące się w nominalnej części wschodniej, jest zasadniczym punktem spornym między Izraelem a Palestyńczykami oraz całym światem muzułmańskim. Na niewielkim obszarze znajdują się bowiem najświętsze miejsca trzech religii - judaizmu (Ściana Płaczu/Zachodnia - uważana za pozostałość Świątyni Jerozolimskiej), chrześcijaństwa (m.in. Bazylika Grobu Pańskiego) oraz islamu (meczet Al-Aqsa).

Organizacja Współpracy Islamskiej to największe międzynarodowe ciało skupiające kraje muzułmańskie - liczy 57 członków. OIC zebrała się na wezwanie Turcji, która obecnie przewodzi jej pracom.

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan w ostatnim czasie niezwykle mocno zareagował na decyzje Trumpa. Nazwał Stany Zjednoczone 'partnerem w rozlewie krwi', a sam Izrael, z którym Turcja miała dotąd przyzwoite relacje, 'państwem terrorystycznym'. Nie pozostało to bez odpowiedzi - izraelski premier Benjamin Netanyahu odpowiedział że 'nie będzie pobierał lekcji od kraju, który bombarduje kurdyjskie wioski we własnym kraju'.

Ubiegłotygodniowa deklaracja Trumpa, choć w żaden sposób nie wpłynęła na stan faktyczny w Jerozolimie, to wywołała - oprócz ogromnej burzy dyplomatycznej - intensywne protesty w większości krajów muzułmańskich. W wyniku zamieszek w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu zginęły co najmniej 2 osoby, a kilkaset zostało rannych podczas interwencji izraelskich służb.

Trump kilka dni wcześniej sygnalizował uznanie Jerozolimy, jednak nieznana była jego motywacja. Wydaje się bowiem, że w ten sposób Amerykanie znacznie pogorszyli swoje relacje z krajami muzułmańskimi, skupiając się na tradycyjnym sojuszniku - Izraelu. Pojawiają się jednak głosy, że Trump uległ naciskom nie ze strony silnego lobby żydowskiego w USA, ale lobbystów z kręgów ewangelikalnych.

Niezależnie od motywacji, same jego słowa na nowo podgrzały bliskowschodnie konflikty i mogą zachwiać sojuszami. Dzisiejszy szczyt OIC ukazał nowe podziały w świecie islamu - bogate kraje Zatoki Perskiej, np. Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie - by nie stracić silnej pozycji w świecie islamu, musiały wziąć udział w szczycie OIC i oficjalnie skrytykować Trumpa. Wysłały jednak na szczyt zaledwie dyplomatów niższego szczebla, a nie swoich liderów - co świadczy o ich większej ostrożności w deklaracjach. Są to bowiem silni sojusznicy Amerykanów, których interesy w dużej mierze są obecnie zbieżne z interesami Izraela, np. w kwestii zagrożenia ze strony Iranu. Tymczasem właśnie Iran - główny wróg USA, Saudów i Izraela - wysłał swojego prezydenta, by zajął zdecydowanie krytyczne stanowisko.

Przyszłość pokaże, czy w ten sposób Trump nie pogrzebał procesu pokojowego, który miał doprowadzić do 'two-state solution' - współistnienia dwóch państw - Izraela i Palestyny - z Jerozolimą jako stolicą ich obu.

Opublikowane: Grudzień 13th, 2017 5:45 pm, ostatnia aktualizacja: Grudzień 13th, 2017 at 5:56 pm