Stambuł: Czy Hagia Sophia znów będzie meczetem?

Stambuł

Po wczorajszej decyzji prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela Turcja zawrzała. Społeczność muzułmańska sprzeciwia się zmianom 'status quo' i akceptacji zagarnięcia Świętego Miasta trzech religii przez Izrael.

Decyzja Trumpa wywołała głośny odzew także wśród polityków świata muzułmańskiego. Turecki rząd nazwał uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela "przekroczeniem czerwonej linii". Może to oznaczać pogorszenie się stosunków na linii Ankara-Izrael, które do tej pory były znakiem, że porozumienie krajów muzułmańskich z Izraelem jest możliwe.

Poseł rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju Şamil Tayyar wezwał, by władze tureckie podjęły środki odwetowe w postaci przywrócenia muzeum Hagia Sophia statusu meczetu.

Obiekt powstał jako Bazylika Mądrości Bożej w 360 r. i przez ponad tysiąc lat służył chrześcijanom. Po zdobyciu Konstantynopola przez Imperium Osmańskie w 1453 r. sułtan Mehmet II Fatih przemianował świątynię na meczet, którego bryła była wzorcem dla późniejszych osmańskich architektów.

Po upadku Imperium, w rodzącej się świeckiej Republice Tureckiej budowli odebrano status religijny i w 1935 r. stała się muzeum. Dziś często pojawiają się konserwatywne głosy, by przywrócić jej muzułmański charakter i rolę.

Opublikowane: Grudzień 7th, 2017 4:14 pm, ostatnia aktualizacja: Grudzień 7th, 2017 at 4:26 pm