Spotkanie przywódców Korei: "zaczyna się nowa era pokoju"

panmundzom

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un powiedział w piątek w czasie historycznego spotkania z prezydentem Korei Płd. Mun Dze Inem, że odwiedzi jego siedzibę w Seulu, jeśli zostanie zaproszony.  W trakcie szczytu nie zabrakło gestów pojednania. W księdze dla gości w Domu Pokoju, gdzie toczyły się rozmowy, Kim napisał, że "zaczyna się teraz nowa historia, era pokoju", a przy stole mówił o "nowej historii pokoju i dobrobytu w relacjach między Koreami".

Trwający szczyt jest trzecim w historii i pierwszym od 11 lat spotkaniem przywódców obu państw koreańskich, podzielonych po wojnie z lat 1950-1953. Według rządu w Seulu Kim powiedział również Munowi, że nie będzie go już budził rano próbami rakietowymi. Kilka dni wcześniej północnokoreański dyktator ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i startów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, ale nie podawał szczegółów w sprawie rozbrojenia swojego arsenału nuklearnego.

Po blisko dwóch godzinach rozmów, które nie były transmitowane, Kim i jego delegacja wrócili na stronę Korei Płn. na lunch. Po południu obaj przywódcy mają wspólnie zasadzić sosnę, a wieczorem zjeść razem kolację. Na zakończenie obie strony opublikują wspólne oświadczenie.

Opublikowane: Kwiecień 27th, 2018 9:06 am