Spadek sprzedaży mieszkań od deweloperów

Polska

W ciągu trzech kwartałów 2018 roku deweloperzy giełdowi sprzedali blisko 9% mniej mieszkań niż w tym samym czasie ub.r. - powiedział ekspert portalu RynekPierwotny.pl Jarosław Jędrzyński.

Łączny wynik sprzedaży mieszkań 19 spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych wyniósł w III kwartale 6 tys. 14 lokali, a więc nieco ponad jedną piątą mniej (20,5%), licząc rok do roku - podaje profesor Jędrzyński. Deweloperzy sprzedali w III kwartale 2017 roku 7 tys. 561 mieszkań.

Czytamy na Business Insider Polska, że od stycznia do września br. prezentowana grupa spółek zanotowała 19,4 tys. lokali, co oznacza wynik o 8,9% słabszy od zanotowanego w analogicznym okresie 2017 roku. W ubiegłym roku w tym samym  czasie sprzedano 21 tys. 325 lokali.

Według analizy portalu RynekPierwotny.pl, tylko trzy spółki - Viktoria Dom, Lokum Deweloper, Murapol - odnotowały dodatnią dynamikę rok do roku w obu prezentowanych wariantach. Najwyższy wzrost zanotowała Viktoria Dom, która w III kwartale 2018 roku sprzedała 332 mieszkania (wobec 172 w tym samym czasie ub. roku).

Według portalu RynekPierwotny.pl prawdopodobnie zaczyna się koniec boomu na pierwotnym rynku mieszkaniowym. - Wyniki sprzedażowe deweloperów w ostatnich kwartałach zdecydowanie wskazywały na stan rynku o koniunkturze rozgrzanej do czerwoności - mówi ekspert Jarosław Jędrzyński.

-Taka sytuacja musiała w pewnym momencie doprowadzić do "przegrzania", czyli innymi słowy rynkowego przesilenia. Jego następstwa, choć bardzo trudne do dokładnego przewidzenia, nie rysują się na dziś dzień w specjalnie dramatycznych barwach. Należy oczekiwać raczej powrotu do normalności, aniżeli czegoś w rodzaju totalnego załamania koniunktury - dodaje ekspert Jędrzyński.

Jak trafnie zauważył profesor Jędrzyński, prawdopodobnie przyczyną spadku sprzedaży nowych mieszkań są ich wysokie ceny. Ciężko aby taki trend mógł utrzymać się w dłuższej perspektywie. Powinniśmy oczekiwać raczej wyhamowania zwyżek, a następnej kolejności ich mniejszej lub większej korekty.

Opublikowane: Październik 12th, 2018 2:52 pm