Somalia: atak terrorystyczny

somalia-samolot1

Ugrupowanie Al-Szabab dopuściło się ataku terrorystycznego w stolicy Somalii Mogadiszu. Zaatakowali jeden z hoteli w centrum miasta, w wyniku czego zginęło 19 osób. Przez 22 godziny od czwartku do piątku siły rządowe przeprowadzały akcje, w której zabito trzech islamistów.

Przed hotelem Maka Al-Mukarama, w czwartkowy wieczór wysadził się kierowca kamikadze, w aucie wypełnionym materiałami wybuchowymi. W wyniku eksplozji uszkodzona została znaczna część hotelu, a gruzy zasypały ludzi. Natomiast napastnicy, silnie uzbrojonej bojówki Al-Szabab, czekali w pobliskim budynku.

Operacja mająca na celu neutralizację napastników, zajęła służbom rządowym 22 godziny. W piątek, ok. godz. 19 (czasu lokalnego) ogłoszono zabicie ostatniego terrorysty oraz zniszczenie budynku przez siły bezpieczeństwa.

Dyrektor prywatnej służby medycznej Abdikadira Abdirahmana poinformował, że podczas operacji śmierć poniosło 19 osób, 112 jest rannych, z czego wielu z nich jest w stanie ciężkim. Dyrektor dodaje również, że liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć.

Abdi Barre Dżibril somalijski polityk, któremu udało się przeżyć atak przyznał, że - widział na własne oczy ok. 25 ciał. Służby medyczne jednak nie potwierdziły jego słów. 112 rannych przewieziono do trzech głównych szpitali w mieście.

Ugrupowanie Al-Szabab w swoim komunikacie poinformowało, że celem zamachu był hotel Maka Al-Mukarama, gdzie mieszkają znani somalijscy politycy oraz przedstawiciele rządu.

Źródło: wiadomosci.radiozet.pl

Opublikowane: 4 marca, 2019 11:49 am