Słowacja: Minister kultury ogłasza swoją dymisję w związku z zabójstwem dziennikarza

Velka Maca Słowacja

Marek Madiaricz, słowacki minister kultury, w środę 28.02.2018r. ogłosił swoją dymisję na konferencji prasowej w Bratysławie. Jako wyjaśnienie podał niemożliwość pogodzenia się z tym, że w czasie pełnienia przez niego rządowej funkcji, zamordowano dziennikarza.

Jan Kuciak, 27 letni dziennikarz portalu internetowego Aktuality.sk oraz jego partnerka 27 letnia Martina Kusznirowa  pomiędzy 22, a 25 lutym zostali zamordowani we własnym domu w Velkej Maczy. Policja przypuszcza, że zbrodnia ta związana jest z zawodową działalnością Kuciaka, który w ostatnim czasie pracował nad materiałem o działalności włoskich siatek przestępczych na terenie Słowacji oraz o obecności osób bliskich włoskiej organizacji mafijnej 'Ndrangheta w otoczeniu premiera Fico. Za pomoc w ujęciu sprawców tego morderstwa słowacki rząd ustanowił nagrodę w kwocie miliona euro.

Madiaricz o tej tragedii powiedział tak.: "Z rzeczowego punktu widzenia z rządu najbliżej do mediów ma właśnie ministerstwo kultury. Po tym, co się stało, nie jestem w stanie sobie wyobrazić, że będę spokojnie zasiadać w ministerialnym fotelu." Swą dymisję ma złożyć na ręce prezydenta, Andreja Kiski najprawdopodobniej w poniedziałek. Zadeklarował również, że po opuszczeniu stanowiska ministra, które piastował także w dwóch poprzednich kadencjach (2006- 2010 i 2012 - 2016), zajmie się wykonywaniem mandatu parlamentarnego, który uzyskał jako kandydat kierowanej przez Fico partii Kierunek-Socjaldemokracja (Smer-SD).

Opublikowane: Luty 28th, 2018 6:51 pm, ostatnia aktualizacja: Luty 28th, 2018 at 7:02 pm