Skażenie środowiska po poniedziałkowym pożarze w Żywcu

zywiec

Setki ryb zdechło po tym, jak chemikalia przetrzymywane w Żywieckim magazynie po pożarze dostały się do okolicznych wód.  Wędkarze alarmują. Mówią, że doszło do katastrofy ekologicznej i będą potrzebowali pomocy samorządu oraz innych instytucji. 

Od początku wiadomym było, że chemikalia zmieszane z wodą podczas akcji gaśniczej spłynęły między innymi do kanalizacji. Wciąż jednak nie ma pewności ile tej trucizny, czy jakie dokładnie substancje dostały się do pobliskich zbiorników wodnych.

W okolicy płonącego magazynu biegły tylko dwie nitki kanalizacji deszczowej. Jedna wpada do potoku Sienka, dopływu Soły, a druga do samej rzeki. Soła z kolei zasila Jezioro Żywieckie, będące znanym, tłumnie odwiedzanym przez turystów kąpieliskiem.

Briefieng w sprawie pożaru w Żywcu odbył się dzień po pożarze. Była na nim między innymi Agata Bucko-Serafin, szefowa delegatury WIOŚ w Bielski-Białej, która SMSa o stanie wody w Sole otrzymała jeszcze podczas spotkania. Okazało się, że normy substancji szkodliwych w rzece wcale nie zostały przekroczone, co niezwłocznie przekazała również dziennikarzom.

Niestety już po briefingu okazało się, że poziom zanieczyszczeń w Sience był bardzo wysoki, co widać po ilości śniętych, wyławianych setkami przez okolicznych wędkarzy, ryb.

"Ryb jest tona, dwie, może nawet więcej. Niech nam nikt nie wmawia, że katastrofy ekologicznej nie było. Ten odcinek rzeki, na którym doszło do skażenia jest naturalnym tarliskiem ryb. Aktualnie na tym tarlisku znajdowały się pstrągi, które były tuż po tarle .Do tarła przygotowywała się także świnka, boleń, lipienie - bardzo cenne gatunki z ikrą w środku." - powiedział Wojciech Duraj, prezes zarządu okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Bielsku-Białej.

Wędkarze zarybiali Sołę już od kilku lat. W zeszłym tygodniu wpuścili do rzeki pstrąga i lipienia. Zajmowali się także pilnowaniem ryb przed kłusownikami. Zwłaszcza w okresie tarła. Teraz jednak cała ich praca poszła na marne.

"Jesteśmy zdruzgotani" - podsumowuje Łukasz Konieczny z Koła Polskiego Związku Wędkarskiego Żywiec Miasto.

 

Opublikowane: Kwiecień 26th, 2018 9:13 am