Sierra Leone: prawie 400 ofiar lawiny błotnej

freetown17sieOkoło 400 osób zginęło, a około 600 jest zaginionych, po zejściu lawiny błotnej na jedną z dzielnic stolicy Sierra Leone, Freetown. Jak podała agencja AFP, wśród ofiar jest ponad sto dzieci. Ponad 3 tysiące osób straciło swoje domy.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek. W wyniku ulewnych dreszczów, doszło do zalania dzielnicy Regent, a następnie do osunięcia się na nią części pobliskiego wzniesienia. W dalszym ciągu trwa akcja poszukiwawcza setek zaginionych osób.  Szanse na odnalezienie żywych osób maleją z każdą godziną.

W akcji lokalnym służbom ratowniczym pomagają zespoły związane z ONZ  oraz Czerwonym Krzyżem. Oprócz akcji poszukiwawczej, prowadzone są także działania mające na celu pomóc osobom poszkodowanym i zapobiec  powstaniu i rozprzestrzenieniu się chorób przenoszonych przez wodę, takim jak cholera, dur brzuszny, czy biegunka.

Powodzie i  lawiny błotne są częstym zjawiskiem w Sierra Leone, za sprawą nadmorskiego położenia i zwrotnikowego klimatu. Szczególnie zagrożona jest licząca ponad milion mieszkańców stolica kraju Freetown.  Nieprzystosowane do ochrony przez zagrożeniem prowizoryczne domy na przedmieściach, są szczególnie narażone na osuwiska z pobliskich wzgórz.

Opublikowane: Sierpień 17th, 2017 9:06 am