Serbia: ruszył pierwszy proces w sprawie masakry w Srebrenicy

srebrenica Belgrad Serbia Sarajewo BIHW poniedziałek w Belgradzie rozpoczął się proces ośmiu byłych policjantów, którzy zostali oskarżeni o udział w masakrze w Srebrenicy w 1995 roku. Jest to pierwszy proces w tej sprawie - jest to ważny krok w próbach pojednania na Bałkanach.

Oskarżeni to byli członkowie specjalnej jednostki policji Republiki Serbskiej w Bośni i Hercegowinie „Jahorina”. Mężczyźni zostali aresztowani w 2015 roku, ale dość szybko wyszli na wolność i zaczęli przygotowywać się do procesu. Byłym funkcjonariuszom grozi do 20 lat więzienia za zbrodnie wojenne przeciwko ludności cywilnej.

Proces ten jest odpowiedzią na krytykę za opóźnianie wywiązywania się z zapewnień ukarania zbrodniarzy wojennych oraz kolejnym wysiłkiem na rzecz zbliżenia się do Unii Europejskiej. Serbia odmawia uznania, że w Srebrenicy doszło do ludobójstwa, mimo iż masakra na bośniackich muzułmanach jest uznawana za jedną z największych i najtragiczniejszych zbrodni wojennych w Europie po II wojnie światowej.

Serbskie organizacje pozarządowe krytykują fakt, że media przekazują bardzo szczątkowe informacje na temat procesów - społeczeństwo serbskie wie nie wiele na temat zbrodni z 1995 roku, a ten proces nie zwiększy ich świadomości. Ponadto podkreślają, że prawdziwym potwierdzeniem chęci rozliczenia się ze zbrodniami wojennymi byłoby postawienie przed sądem wysoko postawionych osób, które brały udział w planowaniu ludobójstwa oraz wydawały dyspozycje i rozkazy.

Opublikowane: Luty 7th, 2017 12:23 pm, ostatnia aktualizacja: Luty 7th, 2017 at 3:36 pm