Sejm uchwala ustawę „Za życiem” – opozycja oburzona

pixabay-ciaza

W piątek Sejm przegłosował projekt ustawy "Za życiem", który miałby skłonić przyszłe matki do rodzenia dzieci z poważnymi wadami rozwojowymi. Opozycja krytykuje ustawę, która jej zdaniem nie rozwiązuje problemu. 

Uchwalona ustawa przewiduje jednorazowy zasiłek w wysokości 4 tys. złotych dla matki, która zdecyduje się urodzić nieuleczalnie chore dziecko. Kobieta miałaby zagwarantowane prawo do badań prenatalnych, opiekę hospicjum i pomoc lekarską poza kolejką oraz psychologa.

Media i opozycja odnoszą się krytycznie do ustawodawców, obawiając się, że nowa ustawa otworzy drogę do zaostrzenia prawa aborcyjnego. Rząd tłumaczy, że jest to pierwszy etap opracowania kompleksowego programu pomocy, który zostanie zaprezentowany do końca roku.

Rządowy program "Za życiem" jest konsekwencją odrzucenia projektu obywatelskiej ustawy Ordo Iuris, która zaostrzała prawo aborcyjne.Zastrzeżenia opozycji budzi fakt, że w ustawie nie uwzględniono zwiększenia zasiłków dla opiekunów chorych dzieci i pomocy dla niepełnosprawnych, którzy ukończyli 18 rok życia.

Koszty programu wstępnie obliczono na 152 mln złotych.

Opublikowane: Listopad 4th, 2016 2:09 pm