Salome Zurabiszwili wygrała wybory prezydenckie w Gruzji

Gruzja

Wybory prezydenckie w Gruzji z dużą przewagą wygrała Salome Zurabiszwili. Po przeliczeniu wszystkich głosów  99 procent lokali, Centralna Komisja Wyborcza ogłosiła, że na Zurabiszwili, kandydatkę z obozu rządzącego zagłosowało 59,61 % wyborców. Na jej oponenta, Grigoła Waszadze zagłosowało 40,39% procent wyborców.

Według Centralnej Komisji Wyborczej frekwencja wyniosła 56%, okazała się być o 10% większa niż w I turze głosowania. Salome Zurabiszwili w swoim pierwszym powyborczym wystąpieniu podziękowała za zaufanie oraz obiecała, że ma zamiar tak sprawować urząd prezydenta aby łączyć, a nie dzielić obywateli.

Grigoła Waszadze, oponent Zurabiszwili nazwał wybory “farsą”, zarzucając partii rządzącej partii Gruzińskiej Marzenie fałszowanie wyborów. Organizacje monitorujące przebieg wyborów już wcześniej informowały o wielu złamaniach ordynacji wyborczej.Jak informuje gazeta.pl - część gruzińskich mediów publikowała materiały wskazujące na próby zastraszania i korumpowania wyborców. Dzisiaj swoje raporty na tematu przebiegu II tury wyborów, mają ogłosić międzynarodowi obserwatorzy, należą do nich również przedstawiciele polskiego Sejmu i Senatu.

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl

Opublikowane: Listopad 29th, 2018 10:47 am