Rząd USA opublikował tzw. listę Putina

USA4

Administracja USA opublikowała listę 114 rosyjskich polityków i 96 oligarchów, którzy zdaniem Waszyngtonu skorzystali na powiązaniach z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Opublikowanie listy ma zdemaskować osoby, które wzbogaciły się dzięki powiązaniu z rosyjskim przywódcą. Nie wiąże się z uruchomieniem wobec nich sankcji, choć kilkanaście z nich zostało już wcześniej objętych sankcjami USA.

Siedmiostronicowy jawny dokument został przygotowany i opublikowany na żądanie Kongresu USA. Przygotowania trwały od miesięcy i budziły strach najzamożniejszych Rosjan, obawiajaćych się nieformalnego wpisania na czarną listę w światowym systemie finansowym.

Na liście znalazły się nazwiska: wysokiej rangi przedstawicieli administracji prezydenta Rosji, członków rządu, "innych liderów politycznych", w tym szefów obu izb parlamentu: Dumy Państwowej i Rady Federacji, osób zasiadających w Radzie Bezpieczeństwa, szefów wielkich przedsiębiorstw państwowych oraz przedstawicieli rosyjskich struktur siłowych.

Wśród 96 oligarchów, z których każdy ma majątek szacowany przez ministerstwo finansów USA na co najmniej 1 mld dolarów, znaleźli się m. in.: Aleksiej Miller z koncernu Gazprom, Igor Sieczyn z Rosnieftu, szef konglomeratu zbrojeniowego Rostiech Siergiej Czemiezow, Roman Abramowicz właściciel Chelsea Londyn, czy Jewgienij Kaspierski - założyciel i szef firmy Kaspersky Lab.

Opublikowane: 30 stycznia, 2018 11:05 am