Rumunia zabroniła wicepremierowi Rosji na przelot nad jej terytorium

rumunia29lipSamolot z rosyjskim wicepremierem Dimitrijem Rogozinem został zawrócony z nad granicy rumuńsko-węgierskiej po tym, jak rumuńskie władze zabroniły mu przelotu nad terytorium kraju. Maszyna została zawrócona i wylądowała w Mińsku.

Wicepremier Rogozin miał spotkać się w Kiszyniowie z prezydentem Mołdawii Igorem Dodonem oraz przywódcą separatystycznego Naddniestrza Wadimem Krasnosielskim. Wizyta wzbudzała protesty wielu Mołdawian, w związku z wspieraniem przez Moskwę  separatystycznego regionu.

Decyzja rumuńskich władz wzbudziła ostrą reakcję rosyjskiego MSZ, które określiło ją jako świadomą prowokację. Odniósł się również do niej rosyjski wicepremier, komentując ją na Twitterze.

"Rumuńskie władze naraziły na niebezpieczeństwo życie pasażerów rejsowego samolotu S7, kobiety i dzieci. Paliwa wystarczyło do Mińska. Czekajcie na odpowiedź, gady" - napisał.

Władze rumuńskie odniosły się do powodów decyzji, argumentując, że wicepremier Rogozin znajduje się na unijnej liście osób objętych zakazem wjazdu na terytorium Unii Europejskiej w związku z sankcjami związanymi z wydarzeniami na Ukrainie.

Opublikowane: Lipiec 29th, 2017 10:11 am