Rumunia: szefowa krajowej agencji do walki z korupcją nie zostanie odwołana

rumunia

Wedle słów Klausa Iohannisa, prezydenta Rumuni, szefowa krajowej agencji do walki z korupcją (DNA) tego kraju Laura Corduta Kovesi nie zostanie poddana dymisji. 

Tudorel Toader, minister sprawiedliwości Rumunii  już od jakiegoś czasu zabiega o odwołanie Laury Corduty Kovesi z jej obecnego stanowiska. Zarzuca jej między innymi "nadużycie władzy" i szkodzenie wizerunkowi kraju za granicą. Uwagi, co do pracy DNA zawarł w raporcie ministerstwa sprawiedliwości, który jest częścią szeroko zakrojonych, popieranych przez rządzącą lewicową większość reform wymiaru sprawiedliwości. Zdaniem krytyków, do których należy również sam prezydent Iohannis, zmiany te mogą ograniczyć prowadzoną walkę z korupcją, która od lat stanowi jeden z największych problemów Rumunii.

Minister sprawiedliwości nie zamierza jednak zrezygnować. Mimo że zgodnie z Rumuńskim prawem decyzja o odwołaniu Kovesi należy do prezydenta, według Toadera, rząd zamierza odwołać się od niej do Sądu Konstytucyjnego.

Kovasi kieruje DNA od 2013 roku i w tym czasie liczba skazanych za korupcję w Rumunii zdecydowanie wzrosła. Kobieta twierdzi, że "kampania oszczerstw" prowadzona przez biznesmenów i polityków jest wynikiem jej sukcesów w zarządzaniu biurem. Uważa, że ataki w nią wymierzone pochodzą od ludzi, którym zależy na osłabienie działań DNA.

W jej obronie wielokrotnie demonstrowały tysiące ludzi. Co więcej, petycję do Iohannisa z apelem o nieodwoływaniem jej podpisało ponad 108 tysięcy osób.

Pod koniec lutego, media zostały poinformowane, że pomimo "bezprecedensowych ataków" rządzącej partii DNA postawiła przed sądami ponad tysiąc osób w samym 2017r., w tym trzech ministrów, dwóch wiceministrów, pięciu deputowanych i senatora. Część z nich została oskarżona o defraudację funduszy unijnych.

Opublikowane: Kwiecień 17th, 2018 2:12 pm