Rumunia: kolejny premier traci poparcie partii rządzącej. Rezygnuje ze stanowiska

rumunia

Premier Rumunii Mihai Tudose zrezygnował wczoraj ze stanowiska. Kierownictwo jego socjaldemokratycznej partii podjęło decyzję o wycofaniu poparcia dla Tudosego ogromną większością głosów. Powodem był konflikt z przywódcą partii Liviu Dragneą.

Dragnea nie możepełnić funkcji premiera, ponieważ był skazany za oszustwa wyborcze, a dodatkowo prokuratura zajęła w listopadzie aktywa Dragnei w ramach śledztwa w sprawie defraudacji funduszy Unii Europejskiej.

O konflikt między Tudosem a Dragneą opinia publiczna dowiedziała się w zeszłym tygodniu. Szef rządu zażądał dymisji minister spraw wewnętrznych Carmen Dan, bliskiej sojuszniczce Dragnei. Tudose wielokrotnie zarzucał swojemu liderowi umieszczanie na wysokich stanowiskach niekompetentnych partyjnych kolegów.

W kwietniu 2016 partia Dragnei wygrała wybory parlamentarne. Osiem miesięcy później, został skazany za oszustwa wyborcze na dwa lata w zawieszeniu. Wyrok uniemożliwił mu objęcie urzędu premiera, ale według politologów nieformalnie kontroluje on rząd i jest uważany za najbardziej wpływowego polityka w Rumunii. Tudose jest drugim premierem w ciągu mniej niż siedmiu miesięcy, który utracił poparcie PSD.

Opublikowane: 16 stycznia, 2018 9:21 am