RPA: sąd podniósł wyrok słynnego sportowca Pistoriusa za zabójstwo

Bloemfontein

Sąd w Republice Południowej Afryki ponownie rozpatrzył sprawę zabójstwa modelki Reevy Steenkamp przez Oscara Pistoriusa i wydał wyrok wyższy niż sąd niższej instancji. Słynny sprinter spędzi w więzieniu łącznie 15 lat.

Oscar Pistorius zastrzelił swoją narzeczoną w dniu Walentynek w 2013 r. Według jego wyjaśnień, uznał ją za włamywacza i tragedia była nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności. Wyznał, że nie chciał zabić Reevy Steenkamp.

Sąd nie dał wiary tym wyjaśnieniom i poprzednio skazał Pistoriusa na zaledwie 6 i pół roku więzienia, uwzględniając jego skruchę i chęć zadośćuczynienia.

Sąd w Bloemfontein podwyższył jednak wyrok, wskazując na liczne znamiona celowego morderstwa, jak np. brak strzału ostrzegawczego. Pistorius oddał 4 strzały w kierunku drzwi łazienki, za którymi znajdowała się jego narzeczona.

Pistorius jest sześciokrotnym złotym medalistą igrzysk paraolimpijskich. Był symbolem RPA, gdyż jako pierwszy sportowiec z niepełnosprawnością rywalizował w igrzyskach olimpijskich - biegał z użyciem protez kończyn dolnych.

Opublikowane: Listopad 24th, 2017 4:46 pm