Rozpoczęto proces ws. próby zabójstwa Erdogana

Czystki w Turcji infografika piktochart

W poniedziałek, w prownicji Mugla na zachodzie Turcji, rozpoczął się proces 47 osób oskarżonych o próbę zabójstwa tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Próba ta miała mieć miejsce podczas nieudanego zamachu stanu w lipcu ubiegłego roku, w hotelu nad Morzem Egejskim. 

Z 47 osób oskarżonych, 37 to byli wojskowi, a trzy osoby nadal są poszukiwane i będą sądzone zaocznie.  Na podstawie zarzutów, jakimi są próba zabójstwa, obalenie porządku konstytucyjnego i inne przestępstwa przeciwko państwu dokonane podczas próby puczu, prokuratura domaga się kary dożywotniego pozbawienia wolności dla oskarżonych.

15 lipca 2016, gdy w kraju trwała próba dokonania przewrotu, prezydent Erdogan przebywał z rodziną na urlopie wakacyjnym wraz z rodziną w nadmorskim kurorcie Marmaris, w prowincji Mugla. Zbuntowani wojskowi przylecieli do hotelu śmigłowcami i zaatakowali kompleks prezydenckich budynków. Erdogan opuścił hotel tuż przed atakiem.

W strzelaninie zginęło dwóch policjantów ochraniających prezydenta.

Po nieudanym zamachu stanu tureckie władze przystąpiły do czystek na niespotykaną dotąd skalę w urzędach, wymiarze sprawiedliwości, wojsku, policji, oświacie i mediach. Aresztowano ponad 43 tys. osób.

Muzułmański kaznodzieja Fethullah Gulen jest uważany przez tureckie władzę za inicjatora zbrojnego puczu, gdzie przez jego działalność do wojska, jak i państwowych instytucji, mieli przeniknąć jego zwolennicy.

Opublikowane: Luty 20th, 2017 2:27 pm, ostatnia aktualizacja: Luty 21st, 2017 at 9:07 am