Rozbierają Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej

SzczecinTrwają prace rozbiórkowe jednego z najbardziej rozpoznawalnych monumentów w Szczecinie. Płaskorzeźby z kolumny trafią na cmentarz.

W środę rozpoczęto prace rozbiórkowe Pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej na placu Żołnierza w Szczecinie. Prace mają potrwać około tygodnia.  Radni zadecydowali, że płaskorzeźby trafią na Cmentarz Centralny i zostaną wkomponowane w przestrzeń na skraju kwatery wojennej.

Teren zostanie zrównany z ziemią, a w tym miejscu powstanie mały placyk. Miejsce będzie miało charakter rekreacyjny. Na deptaku staną ławki, położona zostanie nawierzchnia z płyt kamiennych i kostki. Sama przebudowa (nie wliczając kosztów rozbiórki) będzie kosztowała miasto 2,5 miliona zł.

Debaty na temat Pomnika trwały kilkanaście miesięcy. Jednym z pomysłów rady miasta, było przekształcenie go w Pomnik Matki Bożej - zamiast sowieckich symboli miałyby pojawić się chrześcijańskie, a na szczycie monumentu miała pojawić się statua Matki Bożej. Rada miasta odrzuciła jednak ten pomysł.

Pomnik powstał w 1950 roku wg. projektu Stanisława Rudzika. Płaskorzeźby zostały wykonane przez Józefa Starzyńskiego (znanego polskiego rzeźbiarza).

Opublikowane: Listopad 16th, 2017 1:25 pm