Rosja: Władimir Putin podejmuje stanowcze kroki wobec przyjętych przez Senat USA sankcji

moskwa31lipWładimir Putin, podczas niedzielnego wywiadu telewizyjnego dla rosyjskiej telewizji państwowej WGTRK, oświadczył, że Rosja podejmuje zdecydowane oraz dotkliwe kroki wobec przyjętych przez Senat nowych USA sankcji. Prezydent Rosji ma m. in. wydalić 755 amerykańskich dyplomatów.

Putin zaznacza, że w obliczu nadal złych stosunków między oboma krajami, zastanawiano się nad jeszcze bardziej dotkliwymi rozwiązaniami, jednak na razie zdecydowano się na zrównanie liczby dyplomatów do ich obecności w USA oraz pozbawienie od sierpnia br. ambasady USA  dostępu do magazynów w Moskwie i pobliskiego ośrodka wypoczynkowego. Mając na względzie niestety co najwyżej poprawne stosunki na linii Rosja-USA, Putin nie zamierza wprowadzać na razie dotkliwszych restrykcji, które mogą uderzyć także w interesy rosyjskie.

Pomimo pewnych nadziei na ocieplenie polityczne, Putin informuje, że nie należy się go spodziewać w najbliższym czasie. Sankcje, które w sobotę przyjął Senat USA, obok Federacji Rosyjskiej, dotyczyły Korei Północnej i Iranu przegłosowano w stosunku głosów 419:3.

Ograniczenie w szeregach pracowników przedstawicielstw dyplomatycznych Stanów Zjednoczonych w Rosji wejdzie w życie 1 września br. i ma dotyczyć ambasady w Moskwie oraz konsulatów generalnych w miastach: Petersburg, Jekaterynburg, Władywostok.

Opublikowane: Lipiec 31st, 2017 11:52 am