Rosja: tysiące ludzi domaga się wolności w Internecie

rosja

Co najmniej kilka tysięcy osób zebrało się w Moskwie żeby protestować przeciwko ograniczeniom w Internecie, wprowadzonym ostatnio przez rosyjski rząd.

Protestujący zgromadzili się na głównej ulicy Moskwy. Zrobili to dzisiaj, czyli w jedno z rosyjskich świąt państwowych.  Demonstrowali przeciwko rządowym restrykcjom, które to zablokowały pewne części Internetu w Rosji.

Wszystko zaczęło się od Telegramu - jednej z popularnych w Rosji aplikacji, przeznaczonych do wysyłania wiadomości. Napotkał on problemy, gdyż jego właściciele zdecydowali się nie oddawać rządowi kluczy kryptograficznych, których to używa się do deszyfrowania korespondencji przesyłanej za pomocą tego komunikatora. Aplikacja, nawet pomimo zakazu, nadal działa, dzięki temu, że wbudowano w nią system, któremu udaje się jakoś obchodzić blokadę.

Żeby złamać opór Telegramu, komunikacyjny organ nadzoru zablokował część serwerów, należących między innymi do Google'a czy Amazona.  Problemy napotkały miliony rosyjskich stron Internetowych.

Opublikowane: Kwiecień 30th, 2018 3:53 pm