Rosja: satelita warty 45 mln $ utracony z winy człowieka

Rosja

Rosjanie utracili kontrolę nad satelitą meteorologicznym wartym 2,6 mld rubli (ok. 45 mln dolarów) mimo udanego startu wynoszącej go rakiety z kosmodromu Wostocznyj w obwodzie amurskim na Dalekim Wschodzie. Zadecydował błąd ludzki w ustaleniach współrzędnych.

O upokarzającym błędzie w programowaniu poinformował wicepremier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Rogozin. Ekipa naukowców za miejsce startu błędnie ustaliła kosmodrom Bajkonur w Kazachstanie, choć rakietę wystrzelono z Wostocznego na Dalekim Wschodzie Rosji.

Dotychczas bowiem Rosjanie do wynoszenia na orbitę kosmicznych satelitów wykorzystywali tylko Bajkonur. Po upadku ZSRR znalazł się on w granicach Kazachstanu i Rosjanie musieli go dzierżawić. Nowy kosmodrom Wostocznyj zaczął działać dopiero w 2016 r.

Wówczas również nie obyło się bez wpadki. Na dziewiczy start zaproszono samego prezydenta Rosji - Władimir Putin musiał być świadkiem odwleczenia wystrzelenia pierwszej rakiety z Wostocznego o jeden dzień z powodu drobnej usterki technicznej.

Oprócz rosyjskiego satelity pogodowego, utracona rakieta niosła również 18 innych jednostek naukowych z różnych krajów, m.in. z Norwegii, Szwecji, USA, Japonii, Kanady i Niemiec.

Opublikowane: Grudzień 28th, 2017 2:42 pm