Rosja: niespodziewany przelot bombowca zdolnego do przenoszenia broni nuklearnej

RosyjskiebombowceRosyjski bombowiec strategiczny zdolny do przenoszenia broni nuklearnej przeleciał nad Pacyfikiem, Możesz Japońskim, Morzem Żółtym, a także Morzem Wschodniochińskim skłaniając Japonię i Koreę Południową do jego eskortowania. 

Rosyjski minister obrony powiedział w oświadczeniu, że bombowiec Tupolev-95MS o nazwie "Niedźwiedź" przeleciał nad neutralnymi wodami w obecności rosyjskich myśliwców Sukhoi-35S oraz A-50 służącym do wczesnego ostrzegania powietrznego. Nie podano szczegółów o ilości maszyn biorących udziału w locie, jak i nie podano powodów jego przeprowadzenia.

Bombowiec TU-95MS został dotankowany w powietrzu podczas trwania misji, a podczas jej trwania - w pewnych odcinkach - dołączyły do niego samoloty południowokoreańskie oraz japońskie.

Rosja, faktycznie granicząc z Koreą Północną, wyrażała oficjalne obawy wobec rosnącego napięcia na Półwyspie Koreańskim, które są stymulowane przez północnokoreański program rakiet nuklearnych. Państwo otwarcie przyznaje również, że jest zaniepokojone planem zamontowaniem w Japonii amerykańskich systemów obrony rakietowej.

Opublikowane: Sierpień 24th, 2017 2:10 pm