Rosja: nie żyje dziennikarz, piszący o najemnikach z grupy Wagnera w Syrii

z23275413V,Maksim-Borodin Maksim Borodin (Źródło: Facebook Maksima Borodina)

Nie żyje Maksim Borodin, rosyjski dziennikarz, piszący między innymi o sprawie najemników z grupy Wagnera. Mężczyzna w piątek wypadł z okna swojego mieszkania. Nie odzyskując przytomności, zmarł w niedzielę, w szpitalu w Jekaterynburgu.

- Aby zrozumieć, co się wydarzyło, musimy otrzymać dostęp do mieszkania. Zajmujemy się tym - poinformowała Ruminacewa, redaktor naczelna jekaterynburskiej agencji informacyjnej Nowyj Dień, w której pracował Borodin. Kobieta mówi również, że śmierć dziennikarza może nie być przypadkiem, czy samobójstwem. Jak twierdzi, Borodin nie miał powodów do targnięcia się na własne życie. Oprócz tego zapewniła, że agencja poinformuje, jeśli w sprawie jego śmierci pojawi się jakikolwiek ślad przestępstwa.

Borodin był jednym z dziennikarzy, piszących o sprawie incydentu z 7 lutego, gdy w Syrii najemnicy z grupy Wagnera zginęli w ostrzale sił lotniczych pod dowództwem USA. Według doniesień medialnych, najemnicy wraz z syryjskimi wojskami rządowymi próbowali odbić pole naftowe, kontrolowane przez Syryjskie Siły Demokratyczne, będące sprzymierzoną z USA arabsko-kurdyjską milicją. Rosyjskie władze poinformowały, że udzielały pomocy jedynie obywatelom Rosji, a rosyjskie siły zbrojne nie brały udziału w tym incydencie.

Zachodnie media wielokrotnie pisały, że grupa Wagnera to prywatna firma najemnicza, prowadząca działania zbrojne nie tylko w Syrii, ale również na wschodzie Ukrainy. Działalność najemnicza w Rosji jest zakazana.

Opublikowane: Kwiecień 16th, 2018 1:03 pm