Rosja: blisko skandalu po wizycie prezydenta Czech

Rosja

​Prezydent Czech Milosz Zeman był bliski przerwania swojej wizyty w Rosji. Na portalu telewizji Zwiezda pojawił się artykuł "Czechosłowacja powinna być wdzięczna ZSRR za 1968 rok". Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew publicznie odciął się od publikacji.

Artykuł ukazał się 21 listopada, w dniu jego spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Opinia publiczna dowiedziała się o tym dopiero teraz. Autor Leonid Masłowski napisał w swoim tekście, że interwencja wojskowa ZSRR w 1968 roku uniemożliwła Zachodowi przeprowadzenie w Czechosłowacji przewrotu państwowego.

Artykuł został zauwali Czesi. Zemana niemal nie przerwał wizyty, jednak tego nie zrobił. 22 listopada określił artykuł jako "nikczemną prowokację" i zapowiedział, że na zaplanowanym spotkaniu z Miedwiediewem będzie w tej sprawie interweniował.

"Niektórzy politycy w kraju proszą mnie o przerwanie wizyty, ale nie ulegnę prowokacjom, chociaż mogą one wpłynąć na nasze relacje" - oświadczył prezydent. Miedwiediew zapewnił Zemana, że to osobista opinią autora.

Został usunięty z portalu Zwiezdy - stacji telewizyjnej należącej do rosyjskiego MONu.

Opublikowane: Listopad 23rd, 2017 6:01 pm