Reakcje świata na wygraną Trumpa

donald-trump-wikimedia-commons-gage-skidmore

Po pełnej niespodziewanych zwrotów akcji kampanii wyborczej Donald Trump został 45 prezydentem USA. Ze świata płyną pierwsze gratulacje. 

Według doniesień BBC otrzymał on 278 głosów elektorskich, które zadecydowały o wygranej.

Sekretarz stanu Hilary Clinton zadzwoniła do prezydenta elekta, aby pogratulować mu zwycięstwa. Mike Pence, który będzie pełnić urząd wiceprezydenta USA ogłosił na Twitterze "Amerykanie wybrali nowego przywódcę". Gratulacje złożył też Paul Ryan, spiker Izby Reprezentantów.

Popłynęły one również od przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schultza, który podkreślił, że "nowo wybrany prezydent zasługuje na szacunek Unii Europejskiej" i wyraził nadzieję, że stosunki na osi USA i UE będą układać się pomyślnie.

Gratulacje złożył także prezydent Rosji Władimir Putin, przesyłając depeszę, w której wyraził nadzieję na konstruktywną współpracę na arenie międzynarodowej.

Minister obrony Niemiec, Ursula von der Leyen, uznała wynik wyborów za szokujący. Jej zdaniem "Trump wie, że to nie były głosy na niego, a przeciw establishmentowi”.

Marine Le Pen, przedstawicielka skrajnej prawicy we Francji i szefowa Frontu Narodowego, zabrała głos na Twitterze „Gratulacje dla nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa i dla wolnego narodu amerykańskiego! MLP”.

Prezydent USA Donald Trump w przemówieniu, które wygłosił około godziny 9.00 naszego czasu zadeklarował, że będzie prezydentem wszystkich Amerykanów. Obiecał, że w czasie swojej kadencji odbuduje miasta, szkoły, lotniska i infrastrukturę. Jako prezydent zamierza uczynić Stany Zjednoczone potęgą gospodarczą świata.


Opublikowane: Listopad 9th, 2016 10:42 am, ostatnia aktualizacja: Listopad 9th, 2016 at 11:30 am