Rajoy: Puigdemont nie może rządzić Katalonią z Brukseli

hiszpania

​Premier Mariano Rajoy stwierdził wczoraj, że Carles Puigdemont nie może rządzić Katalonią na odległość. Odwołany w październiku z funkcji premiera regionu polityk przebywa w Brukseli.

Gdyby nowemu rządowi Katalonii, nazywanemu Generalitat, miał  przewodniczyć przebywający w Belgii Puigdemont, należy spodziewać się opóźnienia w przywróceniu autonomii regionu -zadeklarował Rajoy. Została ona ograniczona 27 października poprzez  uruchomienie artykułu 155 konstytucji Hiszpanii. W przypadku próby sprawowania władzy przez Puigdemonta z Brukseli utrzymane zostanie obowiązywanie art. 155.

Prawnicy katalońskiego parlamentu również nie oczekują rządów Puidgemonta. W opublikowanym w poniedziałek oświadczeniu odrzucili także możliwość sprawowania przez tego polityka władzy za pośrednictwem swojego delegata.

Wybory w Katalonii wygrała Partia Obywatelska Ciudadanos - 37  z 135 miejsc. Razem dla Katalonii uzyskało 34 mandaty, Republikańska Lewica Katalonii 32, socjaliści 17,  lewicowa Wspólna Katalonia 8, CUP 4 i Partia Ludowa 3.

Pierwsze posiedzenie nowego parlamentu Katalonii odbędzie się w środę.

Opublikowane: 16 stycznia, 2018 10:55 am