Projekt 6-godzinnego dnia pracy [INFOGRAFIKA]

praca

"Redukowanie czasu pracy jest ciągłym i naturalnym procesem, który ma miejsce od ponad 100 lat." - tak o swoim projekcie wypowiada się polityk szwedzkiej Partii Lewicowej Daniel Bernmar.

Ruch na rzecz 6-godzinnego dnia pracy funkcjonuje już nie tylko w Szwecji, ale również w Niemczech, Austrii czy Holandii. Takie rozwiązanie miałoby polepszyć wydajność pracowników.

Bernmar zaznacza, że wprowadzenie zmian miałoby się odbywać na dwóch etapach: krótkoterminowym i długoterminowym. Początkowo pomysł miałby być wprowadzany w pojedynczych samorządach, lokalnych urzędach i przedsiębiorstwach. Rząd musiałby również pokryć część kosztów, które miałyby spaść na przedsiębiorców.

Ostatecznie, skrócenie czasu pracy pociągnęłoby za sobą konieczność zatrudnienia nowych pracowników, spadek bezrobocia i kosztów opieki zdrowotnej, bo według badań pracownicy byliby zdrowsi oraz wzrost produktywności.

W Göteborgu przeprowadzono eksperyment polegający na wprowadzeniu 6-godzinnego dnia pracy. Mieszkańcy miasta po jego zakończeniu o projekcie wypowiadali się bardzo pochlebnie.

Opublikowane: Luty 8th, 2017 1:44 pm, ostatnia aktualizacja: Luty 8th, 2017 at 2:06 pm