Prezydent uda się na debatę RB ONZ

nowyjork_usa

Prezydent Andrzej Duda uda się w środę do Nowego Jorku na czwartkową debatę otwartą wysokiego szczebla Rady Bezpieczeństwa ONZ. To będzie pierwsza okazją do zabrania głosu przez prezydenta Polski po objęciu przez nasz kraj niestałego członkostwa.

Polska objęła niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 1 stycznia b.r. Będziemy zasiadać w RB ONZ przez dwa kolejne lata. Czwartkowa debata będzie pierwszą otwartą debatą w Radzie Bezpieczeństwa od kiedy Polska do niej należy. zorganizował Kazachstan, sprawujący obecnie prezydencję w Radzie Bezpieczeństwa.

"Prezydent Andrzej Duda weźmie w niej udział na zaproszenie prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa, który to kraj właśnie przewodniczy Radzie Bezpieczeństwa" - powiedział Polskiej Agencji Prasowej szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Prezydent przedstawi "generalne założenie, z którym Polska szła do Rady Bezpieczeństwa. Chodzi tu o przekonanie o tym, że każda agresja, ale także każde budowanie zdolności agresywnych, zawsze wiążą się z łamaniem prawa międzynarodowego.

W czwartek prezydent spotka się także m.in. z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem oraz z ambasadorami przy ONZ wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Opublikowane: 16 stycznia, 2018 9:45 am