Prezydent Niemiec przyjedzie do Polski

We wtorek prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przyjedzie na dwa dni do Polski.

Chociaż pretekstem do złożenia wizyty jest stulecie niepodległości, które będziemy niebawem świętować, przywódcy Niemiec i Polski będą omawiać wiele kwestii związanych z wzajemnymi relacjami obu krajów.

Podczas ostatniego spotkania z niemieckim prezydentem Andrzej Duda przekonywał go, że Polska nie zamierza obierać eurosceptycznego kursu. Nie ma wątpliwości, że obaj politycy zajmą się sprawa nowego budżetu unijnego, kwestią praworządności w Polsce, reformą sądownictwa w naszym kraju.

Prezydent Duda będzie chciał poruszyć temat reparacji wojennych, które w ostatnim czasie stały się pewnym problemem we wzajemnych relacjach obu krajów. Sprawę należy rozstrzygnąć jak najszybciej. Steinmeier nie uchodzi w Niemczech za polityka nieprzychylnego Polsce, jak np. do niedawna lider SPD Martin Schultz. W 2007 r wysunął inicjatywę stworzenia dla szkół w obydwu krajach polsko-niemieckiego podręcznika do nauczania historii. Ostatnio niemiecki prezydent potępił relatywizowanie niemieckich zbrodni. Niewykluczone więc, że w trakcie spotkania obu polityków wątek polityki historycznej również zostanie uwzględniony.

Opublikowane: Czerwiec 4th, 2018 2:24 pm