Premier na szczycie Chiny-Europa Środkowo-Wschodnia

Fot: Wikimedia Commons/Adrian Grycuk - Beata Szydło, PiSPremier Beata Szydło przybyła dziś do Rygi na szczyt Chiny-Europa Środkowo-Wschodnia. Będzie rozmawiać m.in. z premierami Chin, Chorwacji, Łotwy i Serbii.

W sobotę w ramach szczytu Chiny-Europa Środkowo-Wschodnia premier Szydło będzie uczestniczyła w kilku spotkaniach bilateralnych. Tematem rozmów będzie przede wszystkim współpraca regionalna.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział: "Generalnym celem formatu współpracy 16+1 jest przede wszystkim zacieśnienie relacji gospodarczych z Chinami oraz wypracowywanie rozwiązań mających przyczynić się do rozwoju inwestycji i wzrostu wymiany handlowej pomiędzy partnerami. Aby tego jednak dokonać, niezbędnym jest zintensyfikowanie działań na rzecz rozbudowy infrastruktury drogowej, kolejowej i również morskiej. Tego typu spotkania mają przyczyniać się do wypracowania konsensusu politycznego co do zasadniczych kierunków współpracy w takich obszarach, jak gospodarka, przemysł, rolnictwo, kultura, nauka czy turystyka".

W grupie "16+1" oprócz Chin znajdują się: Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania i Macedonia.

Rzecznik rządu przed wylotem do Rygi zaznaczył, iż: "Kraje Europy Zachodniej trochę nam zazdroszczą, że mamy tyle form współpracy z Chińczykami. Warto zwrócić uwagę, że rozmowy będą toczyły się z dość szeroką inicjatywą gospodarczą Chińczyków, +Inicjatywą Pasa i Szlaku+, która ma wzmocnić relacje między krajami Europy Środkowo-Wschodniej a Chinami, przyczynić się do promocji naszego regionu w Chinach. Tego mają m.in. dotyczyć rozmowy".

Polska po ostatnich wyborach bardzo chętnie współpracuje z Chinami. Podczas czerwcowej wizyty prezydenta ChRL Xi Jinpinga w Polsce podpisano międzynarodowe porozumienia ws. inwestycji infrastrukturalnych, m.in. chińskiego projektu "Nowego Jedwabnego Szlaku".

Fot: Wikimedia Commons, Adrian Grycuk

 

Opublikowane: Listopad 4th, 2016 9:42 pm