Premier Morawiecki w Brukseli: "Wolne media są ogromną wartością"

Bruksela

Dziś nowy Premier RP Mateusz Morawiecki udał się w swoją pierwszą podróż zagraniczną. W Brukseli uczestniczy w unijnym szczycie, gdzie rozmawiał z liderami państw Grupy Wyszehradzkiej, premierem Włoch Paolo Gentilonim oraz przewodniczącym Komisji Europejskiej Jeanem-Claude Junckerem.

Choć głównym tematem spotkania miał być kryzys migracyjny, to podczas konferencji prasowej polscy dziennikarze pytali Premiera także o stanowisko ws. wolności mediów w kontekście ostatniej decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nałożeniu na stację TVN SA kary w wysokości 1 mln 479 tys. zł. Relacjonując protesty i wydarzenia z grudnia 2016 r. sprzed Sejmu RP stacja TVN24 miała "propagować działania sprzeczne z prawem i sprzyjać zachowaniom zagrażającym bezpieczeństwu".

Premier Morawiecki stwierdził m.in., że "wolne media są ogromną wartością i my oczywiście chcemy, żeby było jak najwięcej wolnych mediów (...) nawet, jeżeli są one stronnicze albo bardzo stronnicze". Dodał, że rząd nie ma wpływu na decyzje KRRiT, gdyż jest to niezależny organ.

W ubiegły wtorek rzeczniczka Departamentu Stanu USA wyraziła zaniepokojenie karą nałożoną na TVN. Zasugerowała, że decyzja ta może "podważać wolność mediów w Polsce, która jest naszym bliskim sojusznikiem i bratnią demokracją".

Opublikowane: Grudzień 14th, 2017 4:33 pm