Prawica żąda usunięcia Francois Hollande'a z urzędu prezydenta

fot-wikimedia-commons-_journees_de_nantes-francois_hollande

Opozycja chce usunięcia Francois Hollande'a z urzędu prezydenta za rzekome ujawnienie dziennikarzom tajnych dokumentów wojskowych. 

Pod wnioskiem podpisało się 152 posłów z partii Republikanie. Nie mają jednak szans powodzenia w zdominowanym przez socjalistów Zgromadzeniu Narodowym, co przyznał nawet jeden z sygnatariuszy, były prawicowy premier Francois Fillon. Prawica mówi, że "propozycja jest wyrazem naszego głębokiego przekonania, że prezydent nie może, nie powinien i po prostu nie ma prawa powiedzieć wszystkiego, zważywszy na spoczywającą na nim odpowiedzialność szefa państwa i zwierzchnika sił zbrojnych".

Cała sprawa dotyczy opublikowanego w sierpniu br. przez dziennik "Le Monde" tajnego dokumentu poświęconego zakładanemu przebiegowi zbrojnej interwencji Francji w Syrii w 2013 roku. Choć do działania zbrojnego nie doszło, to zdaniem prawicowego posła Erica Ciottiego prezydent przekroczył swoje uprawnienia, przekazując dokument dwóm dziennikarzom, z którymi utrzymywał regularne kontakty przy okazji współpracy nad wywiadem. O zdarzeniu poinformowano również prokuraturę.

Fot.: Creative Commons- zdjęcie ilustracyjne

Opublikowane: Listopad 11th, 2016 8:17 pm