Pomoc dla ofiar huraganu Harvey

USA-pomoc dla ofiar huraganu Harvey

15,3 miliarda dolarów - to tę kwotę zatwierdził wczoraj Senat USA na pomoc ofiarom huraganu Harvey. To prawie dwa razy więcej niż proponował Biały Dom. Podpisana ustawa przewiduje zwiększenie limitu zadłużenia rządu i dalsze finansowanie jego działalności do 8 grudnia.

Ustawa o pomocy ofiarom huraganu to wynik porozumienia między prezydentem Donaldem Trumpem, a przywódcami Partii Demokratycznej w Kongresie. 15, 3 miliarda dolarów to kwota, którą ustalono zgodnie z wysokością bieżących wydatków, pułapem zadłużenia rządu federalnego oraz finansowaniem jego działalności do 8 grudnia.

Za przyjęciem ustawy głosowali wszyscy senatorzy z Partii Demokratycznej, natomiast przeciw opowiedziało się jedynie 17 senatorów z Partii Republikańskiej.

Obecny limit kredytowy rządu federalnego to 19,8 bilionów dolarów. Z wyliczeń wynika, że wyczerpałby się on już na początku października, co uniemożliwiłoby wypłacenie pensji pracownikom federalnym oraz finansowanie ich wydatków. Dzięki porozumieniu Donalda Trumpa i Senatu pieniędzy wystarczy do 8 grudnia.

Porozumienie Donalda Trumpa z przywódcami demokratów w Kongresie to także oddalenie realnej wizji zawieszenia  działalności rządu federalnego, który najprawdopodobniej nie zdążyłby do 30 września (koniec roku budżetowego w USA), przyjąć ustawy budżetowej na 2018 rok, bądź ustaw, które zapewniłyby mu płynność finansową.

Wcześniejsza propozycja Białego Domu, przyjęta przez Izbę Reprezentantów, czyli niższą izbę amerykańskiego parlamentu, zatwierdziła kwotę 7,85 miliarda dolarów dla ofiar huraganu Harvey. Ustawa Izby Reprezentantów nie uwzględnia porozumienia prezydenta z przywódcami Partii Demokratycznej. Projekt ustawy zwiększającej kwotę dofinansowania z 7, 85 miliarda dolarów na 15, 3 miliarda zostanie  skierowany do Izby Reprezentantów, gdzie w piątek odbędą się obrady na jego temat.

Opublikowane: Wrzesień 8th, 2017 10:48 am, ostatnia aktualizacja: Wrzesień 8th, 2017 at 10:56 am